رئیس گلوله انتقال بهداشت فلسطین نوجوان

رئیس: گلوله انتقال بهداشت فلسطین نوجوان صهیونیست بین الملل فلسطین

گت بلاگز بیشتر بدانیم 5 ادعای مهم راجع به حیات فرازمینی

آیا شکل‌گیری حیات در ماورای زمین امکان‌پذیر است؟ در این مقاله تلاش داریم به بررسی احتمال وجود حیات بیگانه در فضا با استناد به 5 علت مهم بپردازیم.

5 ادعای مهم راجع به حیات فرازمینی

آیا شکل‌گیری حیات در ماورای زمین امکان‌پذیر است؟ در این مقاله تلاش داریم به بررسی احتمال وجود حیات بیگانه در فضا با استناد به 5 علت مهم بپردازیم.

آیا حیات فرازمینی وجود دارد؟

تا آن‌جا که به خاطر داریم، انسان‌ها در رویای کشف شواهدی از وجود حیات بیگانه در فضا بوده‌اند. آیا ما در دنیا تنها موجودات هوشمند هستیم؟ در سپتامبر سال 2013 گروهی از دانشمندان بریتانیایی، از کشف یک قطعه سلولی به وسیله بالن، در مرزهای بالایی اتمسفر زمین خبر دادند. این اکتشاف، می‌تواند به عنوان یکی از اصلی‌ترین شواهد وجود حیات در ماورای زمین مورد بررسی قرار گیرد.

با این حال، بسیاری از افراد و طرفداران نظریه توطئه، بر این باورند که همین حالا نیز بیگانگان در حال دیدار از زمینیان هستند. در اینجا تلاش داریم به بررسی 5 ادعای مهم و تاریخی، اطراف این عنوان بپردازیم.

کشف میکروب در شهاب‌سنگ‌ها

5 ادعای مهم راجع به حیات فرازمینی

یکی از دانشمندان ناسا با نام ریچارد هوور (Richard Hoover)، مقاله جدیدی را در ماه مارس 2011 منتشر کرد. این دانشمند، با بررسی دقیق برش‌های مربوط به شهاب‌سنگ‌های ماورای زمین، به شواهدی از وجود سیانوباکتری در آنان دست یافت. این آزمایش که به کمک میکروسکوپ‌های الکترونی انجام گرفت، ساختارهایی را در این سنگ آسمانی به نمایش گذاشت که همانند یک جلبک کوچک تک سلولی هستند. در ابتدا تصور می‌شد با بررسی‌های زیاد بر روی این شهاب‌سنگ‌ها، می‌توان وجود حیات بیگانه در فضا را به اثبات رساند، ولی بعدها مشخص شد که اثبات این موضوع، بسیار پیچیده‌تر از آن است که پیش‌تر تصور می‌شد.

مطالعه مذکور، در مجله کیهان‌شناسی (Journal of Cosmology) به چاپ رسیده، از این جهت تعدادی از دانشمندان حاضر به پذیرش آن نیستند. با وجود اینکه آزمایش‌های مربوطه به درستی انجام گرفته‌‌اند، ولی هنوز جهت پذیرفتن چنین ادعایی بسیار سریع است.

نتایج ماموریت وایکینگ

در سال 1976 میلادی، فضاپیمای وایکینگ (Viking) موفق شد بر سطح سیاره مریخ فرود بیاید. با شروع فعالیت وایکینگ بر سطح مریخ، آزمایش میزبانی حیات به وسیله تجهیزات این مریخ‌نورد نیز شروع شد. طی این آزمایش، خاک مریخی جهت ترکیبات ارگانیک مورد بررسی قرار داده شد و نتیجه های آن شگفت‌انگیز بود!

تجهیزات مریخ‌نورد وایکینگ، شواهد کمی را جهت ارگانیسم‌های زنده به دست آوردند. ولی آزمایشی تحت عنوان LR، موفق به کشف یک ماده واکنشی در خاک مریخی شد که مقدار زیادی کربن‌دی‌اکسید تولید می‌کرد. گیلبرت لوین (Gilbert Levin) به عنوان مهندس طراح آزمایش مذکور، اعتقاد است که این فعالیت، به وسیله میکروارگانیسم های زنده در خاک مریخ انجام می‌گیرد.

این در حالی‌ست که تعداد دیگری از محققان، حاضر به پذیرش این ادعا نیستند. در دسامبر سال 2010، مطالعه‌ای در مجله تحقیقات ژئوفیزیک (Journal of Geophysical Research) منتشر شد که یافته‌های مریخ‌نورد وایکینگ را مجددا مورد بررسی قرار می‌داد. به عقیده محققان حاضر در این مطالعه، ترکیبات موجود در خاک مریخی پیش از آنکه از سوی وایکینگ تشخیص داده شود، به وسیله سایر ترکیبات شیمیایی از بین رفته است.

وجود درخت و بوته در مریخ

بسیاری از علاقمندان به داستان‌ها و فیلم‌های تخیلی، با آرتور سی. کلارک (Arthur C. Clarke) آشنایی دارند. او کارگردان فیلم محبوب 2011 ادیسه فضایی بود که در سال 2008 و در سریلانکا درگذشت. کلارک، در سال 2001، اعلام کرد که بروزترین تصویرهای مخابره شده است از سیاره مریخ به زمین، از وجود بعضی پوشش‌های گیاهی در سطح این سیاره حکایت دارند! بسیاری از دانشمندان، طرح این ادعا را به تمسخر گرفتند، ولی آرتور کلارک بر ادعای خود به شکلی جدی پافشاری می‌کرد!

کلارک در آن وقت اظهار کرد:

آیا شکل‌گیری حیات در ماورای زمین امکان‌پذیر است؟ در این مقاله تلاش داریم به بررسی احتمال وجود حیات بیگانه در فضا با استناد به 5 علت مهم بپردازیم.

«من کاملا جدی هستم؛ آیا که می‌بایست در تصویرهای مخابره شده است از سطح مریخ به طور دقیق‌تری بنگریم. بر سطح سیاره سرخ، چیزی در حال حرکت است و با فصول مختلف، عوض کردن می‌کند. به نظر می‌رسد که بر سطح این سیاره، شاهد نوعی خاص از پوشش گیاهی هستیم.»

تونل‌های مریخی

ایده وجود تونل‌های مریخی، اولی بار به وسیله جوانی ویرجینیو اسکیاپارلی (Giovanni Schiaparelli) ستاره‌شناس و پژوهشگر تاریخ نجوم ایتالیایی در سال 1877 میلادی مطرح شد. چندی بعد ستاره‌شناسی با نام پرسیوال لول (Percival Lowell)، تونل‌های مریخی را با آماده‌سازی یک طرح ترسیمی به شکل پررنگ‌تری در میان عامه مردم مطرح ساخت.

این ایده، تا اوایل قرن بیستم میلادی، از سوی بسیاری از دانشمندان مورد پذیرش قرار گرفته بود. ولی طولی نکشید که تونل های مریخی نیز از سوی دانشمندان رد شد؛ آیا که با مشاهده دقیق‌تر سطح مریخ به وسیله تلسکوپ‌های پیشرفته، مشاهده شد که توهم تونل‌های مریخی، در واقع پستی و بلندی‌های سطح مریخ و خطای دید هستند.

سنگ آلن هیلز

همزمان با کشف سنگ آلن هیلز در سال 1996 میلادی، دانشمندان از کشف زندگی میکروبی در سطح سیاره خبر دادند. این اکتشاف، یک مناسبت بسیار مهم به حساب می‌آمد، از این رو مدیر جمهور بیل کلینتون (Bill Clinton) در رسانه‌های خبری، چنین دستاوردی را به یکی از مهم‌ترین یافته‌های بشر در چند دهه اخیر معرفی کرد. ولی تجزیه و تحلیل‌های بعدی بر روی سنگ آلن هیلز ALH84001، نشان داد که فسیل‌ها می‌توانند به وسیله فرآیندهای غیر زنده نیز تولید شوند. شواهد مربوط به این سنگ همچنان مورد بررسی واقع شده است است و دانشمندان همچنان تحقیقات خود را بر روی این سنگ فضایی ادامه می‌دهند.

گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: gadjetnews.ir

واژه های کلیدی: سیاره | آزمایش | میلادی | دانشمندان | سرگرمی | چه خبر از کجا ؟ | بیشتر بدانیم |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog