رئیس گلوله انتقال بهداشت فلسطین نوجوان

رئیس: گلوله انتقال بهداشت فلسطین نوجوان صهیونیست بین الملل فلسطین

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی زیاد کردن قیمت مسکن در ۹۷ ادامه می‌یابد ، آثار رشد ارز بر قیمت مسکن

تغییرات یک ماهه اخیر در بازار ارز می‌تواند آثار متفاوتی بر قیمت مسکن داشته باشد؛با این حال کارشناسان معتقدند زیاد کردن ارز در رشد بازار مسکن مؤثر است و شاهد زیا

زیاد کردن قیمت مسکن در ۹۷ ادامه می‌یابد ، آثار رشد ارز بر قیمت مسکن

آثار رشد ارز بر قیمت مسکن/ زیاد کردن قیمت مسکن در ۹۷ ادامه می یابد

عبارات مهم : بازار

تغییرات یک ماهه اخیر در بازار ارز می تواند آثار متفاوتی بر قیمت مسکن داشته باشد؛با این حال کارشناسان معتقدند زیاد کردن ارز در رشد بازار مسکن مؤثر است و شاهد زیاد کردن قیمت مسکن در سال۹۷خواهیم بود.

به گزارش مهر، با توجه به نامناسب بودن زیرساخت های اقتصادی در ایران، معمولا سرمایه ها به جای آنکه به سمت تولید هدایت شوند، به سمت بازارهای کوتاه مدت و سودده میل به دارند تا سرمایه گذاران، اعم از خرد و کلان بتوانند در مدت کوتاهی به سودهای بزرگی دست یابند. این بازارها تقریبا جهت همه مردم آشنا شده است اند و ۵ بازار سود سپرده های بانکی، سهام، ارز، سکه، طلا و مسکن را مشمول بر می شوند که در دوره ای، هر یک بر سایر بازارها ارجحیت دارد.

زیاد کردن قیمت مسکن در ۹۷ ادامه می‌یابد ، آثار رشد ارز بر قیمت مسکن

به عنوان نمونه در سال های ۸۹ تا ۹۱ که بازار مسکن در اوج سوددهی بود، زیاد سرمایه گذاران به سمت خرید ملک هدایت شدند؛ حتی بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری نیز که بعضا با وعده سودهای کلان، مردم را به سپرده گذاری در بانک ها دعوت می کردند، با سرمایه های مردمی به خرید گسترده انواع املاک اقدام می کردند که با شروع رکود بازار مسکن و ملک، این مؤسسات یکی بعد از دیگری ورشکسته شدند و در نهایت، اوضاع نابسامان بازار پولی در سال های اخیر و رکود عمیق بازار مسکن را رقم زدند.

همین اوضاع را در خصوص بازار سپرده های بانکی در طول بهار سال گذشته شاهد بودیم؛ به این معنا که مسابقه بالای بانک ها و مؤسسات اعتباری در آن بر سر چذب سپرده ها، مانع از هر گونه سرمایه گذاری در تولید می شد و نهایتا با کم کردن دستوری قیمت سود سپرده ها در شهریور ماه امسال، این اوضاع تا حدودی سامان یافت و مردم با خارج کردن سرمایه های خود، به سمت بازار مسکن هدایت شدند که همین اقدام، باعث رونقی اندک در خرید و فروش مسکن کلانشهرها شد. با این حال همچنان، بازار مسکن در سایر شهرها به خصوص شهرهای کوچک با کمترین رونق مواجه بوده و در پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز، این رونق ناپایدار عمدتا به مناطق پرطرفدار سرایت کرده است.

تغییرات یک ماهه اخیر در بازار ارز می‌تواند آثار متفاوتی بر قیمت مسکن داشته باشد؛با این حال کارشناسان معتقدند زیاد کردن ارز در رشد بازار مسکن مؤثر است و شاهد زیا

در حال حاضر نیز، بازار سکه و ارز که در یک ماه اخیر تلاطمات گسترده ای داشته و حتی به سایر بازارها به خصوص بازار مسکن شوک هایی وارد کرده اند، دچار چنین وضعیتی بوده و با اقبال گسترده سرمایه گذاران مواجه شده است اند. هر چند بسیاری از کارشناسان اقتصادی با یکدیگر بر سر اثرگذار بودن یا نبودن بازارها بر توسعه یا کم کردن فعالیت به سایر بازارها، اختلاف نظر دارند. برخی، تلاطمات بازار ارز را موجب کندی رونق بازار مسکن می دانند و بعضی هم، زیاد کردن قیمت دلار را باعث زیاد کردن قیمت مسکن و تسریع در رونق خرید و فروش ملک برمی شمرند.

رشد ارز مؤثر در رشد قیمت مسکن

ابوذر نجمی، کارشناس اقتصادی بازار آزاد در گفت وگو با خبرنگار مهر راجع به آثار تلاطمات بازار ارز بر بازار مسکن اظهار داشت: هنوز نمی توان راجع به متعادل شدن بازار ارز به طور قطع نظر داد؛ با این حال به طور کلی زیاد کردن قیمت ارز باعث رشد سایر بازارها نیز شده است و می شود.

زیاد کردن قیمت مسکن در ۹۷ ادامه می‌یابد ، آثار رشد ارز بر قیمت مسکن

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص آینده نگری بازار مسکن در سال آینده گفت: آینده نگری می شود بازار مسکن در سال آینده همچنان در رونق بماند و رشد قیمت ها از این نیز زیاد می شود.

به گفته این کارشناس اقتصاد بازار مسکن، غیر از تلاطمات و زیاد کردن قیمت ارز، عوامل دیگری هم جهت زیاد کردن قیمت ها در بازار مسکن وجود دارد که حتی با متعادل شدن بازار ارز، این عوامل همچنان به قوت خود باقی هستند که به عنوان محرکی جهت رشد بازار مسکن عمل می کنند.

تغییرات یک ماهه اخیر در بازار ارز می‌تواند آثار متفاوتی بر قیمت مسکن داشته باشد؛با این حال کارشناسان معتقدند زیاد کردن ارز در رشد بازار مسکن مؤثر است و شاهد زیا

آثار منفی رشد بازار ارز بر کم کردن رونق بازار مسکن موقتی است

علی قائدی، معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار مهر راجع به اثرگذاری تلاطمات بازار ارز بر بازار مسکن اظهار داشت: بازار مسکن و بازار ارز در کوتاه مدت رقیب همدیگر هستند؛ به گونه ای که هنگامی که قیمت ارز زیاد کردن می یابد، ممکن است بعضی خریدارانی که قرار بود به سمت بازار مسکن بیایند، به علت بازدهی که در بازار ارز ایجاد می شود، به این بازار کشش پیدا کنند.

زیاد کردن قیمت مسکن در ۹۷ ادامه می‌یابد ، آثار رشد ارز بر قیمت مسکن

این اقتصاددان ادامه داد: ولی در میان مدت و بلندمدت از آنجایی که قیمت ارز باعث می شود هزینه ساخت اوج برود و تورم عمومی زیاد کردن یابد، همین عنوان باعث می شود، قیمت مسکن هم زیاد شود، این اثرگذاری نه تنها در بازار مسکن بلکه در سایر کالاها و خدمات نیز مشهود خواهد بود.

وی راجع به آینده نگری قیمت مسکن در سال آینده گفت: قیمت مسکن از تابستان ۱۳۹۲تا انتهای سال ۱۳۹۵ تقریبا ثابت بود و ما شاهد زیاد کردن آنچنانی در قیمت مسکن نبودیم؛ با توجه به اینکه در ۱۰ ماهه گذشته تورم عمومی زیاد کردن یافت، این طبیعی است که قیمت مسکن به منظور جبران عقب ماندگی از سایر شاخص ها به خصوص تورم عمومی نیز زیاد کردن یابد. این اوج رفتن قیمت مسکن از ابتدای ۱۳۹۶ شروع شده است و به نظر می رسد در سال ۱۳۹۷ هم ادامه یابد.

قائدی خاطرنشان کرد: آنچه حائز اهمیت هست، این است که زیاد کردن قیمت ها در بازار مسکن به صورت شوک آور نیست و شاهد کنترل قیمت تورم عمومی هستیم؛ از سوی دیگر زیاد کردن قیمت ارز هم مانند زیاد کردن دوره های گذشته نیست. در یک ماهی که ارز زیاد کردن یافت، حداکثر این بالارفتن قیمت ها، ۲۷ درصد بود؛ ولی در دوره های گذشته که این اتفاق رخ می داد، قیمت ارز، ناگهان چندبرابر زیاد می شد. بنابراین قیمت مسکن با زیاد کردن چندان زیادی مواجه نمی شود.

حال باید منتظر ماند و دید که در چند ماه آینده، چه اتفاقی جهت بازار مسکن رخ خواهد داد و نوسانات قیمت ارز، چقدر بر این بازار موثر خواهد بود.

واژه های کلیدی: بازار | اقتصادی | سال آینده | سود سپرده | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog